|
Jevrejski KALENDAR - klikni ovde ako ne radi idi na www.hebcal.com Praznici koje slavimo: klikni ovde ili pogledaj prezentaciju JOB PRAZNICI PesahKlikni da procitas zanimljivosti o ovom prazniku. Jom ha ShoaKlikni da procitas o Jom haShoa - danu secanja, da se nikad ne zaboravi
Purimklikni da procitas o Purimu prilog M. Mihailovic, Praznicni obicaji jugoslovenskih Jevreja, JIM, Beograd 1986)
|
Kol Nidre |
"All vows, obligations, oaths, and anathemas, whether called 'konam,' 'konas,' or by any other name, which we may vow, or swear, or pledge, or whereby we may be bound, from this Day of Atonement until the next (whose happy coming we await), we do repent. May they be deemed absolved, forgiven, annulled, and void, and made of no effect; they shall not bind us nor have power over us. The vows shall not be reckoned vows; the obligations shall not be obligatory; nor the oaths be oaths." |
kad sve pocinje iz pocetka
Rosh ashana je naziv za jevrejsku Novu godinu koja se slavi prvog i drugog dana sedmog meseca tishrija.
Rosh ashana i Jom kipur razlikuju se od ostalih jevrejskih praznika po atmosferi. Dok je za ostale praznike osobena atmosfera radosti i veselja, na Rosh hashana i Jom kipur izrazavaju se osecaji duboke ozbiljnosti i moralne odgovornosti koje zivot namece svakom pojedincu.
Na Rosh hasana, covek zeli da se oslobodi dusevnih tegoba kako bi u Novu godinu usao ociscen od greha.
Istorija Nove godine
Razni narodi praznovali su Novu godinu u razlicita godisnja doba.Vavilonci i Persijanci u prolece, stari Egipcani u leto, Rimljani u zimu, a drevni Jevreji u jesen.
Jevreji su pocinjali Novu godinu u jesen po zavrsetku poljoprivrednih radova, kada su plodovi sa polja i vocnjaka vec bili sakupljeni i spremljeni u ambare, kad zedna zemlja ocekuje kisu i pocetak novog rastenja.
Praznik se uglavnom provodi u Hramu, duvalo se u shofar a molitve su postale duze i brojnije.
Obicaji za Rosh ashana
Rosh ashana i obicaji vezani su za taj praznik u glavnom simbolizuju covekovu teznju da mu godina bude plodna. Stoga novogodisnje cestitke glase: "Leshana tova tikatevu" <"Budite upisani za dobru Novu godinu">, ili " Shana tova" <"Dobra godina">, ili "Shana metuka" <"Slatka godina">.
Da bi se jace istaklo ocekivanje dobre godine postoji obicaj da novogodisnja vecera zapocne necim slatkim. Iz tog razloga izbegava se kiselo i ljuto.
Obredi
Rosh hashana nije domaci praznik, pa izuzev kracih obreda kod kuce, sav ceremonijal se obavlja u Hramu izvan kuce. Vernici se mole sa zanosom koji dostize vrhunac prilikom obreda duvanja u shofar, ili kad pred otvorenim ormarom <Aron hakodesh> pocinje "Untane tokef", molitva u kojoj se opisuje dan strasnog suda.
Shofar
Shofar je prastari duvacki instrument, jedan od najstarijih u svetu. Pravi se od roga bilo koje ciste zivotinje izuzev od krave i vola. Shofari se razlikuju po obliku, velicini i boji a sluze za obavljanje posebnog obreda u Hramu prilikom velikih praznika.
Duvanjem u shofar proizvode se tri vrste zvuka:
tekija, shevarim i terua.
Tekija je samo jedan ravan dug zvuk
Shevarim su tri kratka, tuzno uvijena zvuka poput jecaja, koji traju koliko jedna tekija
Terua se sastoji od devet kratkih isprekidanih zvukova, koji takodje traju kao jedna tekija.
Na Rosh ashana zvuci shofara opominju vernike da je to dan "nebeskog suda" i poziva na pokajanje.
Na Jom kipur, zvuci shofara simbolicno najavljuju oprostaj od grehova.
|