DEDA RAKA

ili moj deda nadrealista

 

Nece proci jos mnogo vremena pa cu valjda i ja postati deda, skoro da bih se radovao tome, ali imam veliki problem. Nikad nisam imao dedu. Ne znam sta radi deda osim da razmazuje unuke, moracu od prijatelja da pocnem da ucim, oni su skoro svi vec postali dede. Svako normalno dete ima dedu, a ja bas ni jednog. Sa tatine strane je stradao u ratu, a sa mamine nazalost poginuo u avionskoj nesreci pre nego sto sam se rodio. Vrlo malo sam saznao o tatinom tati, ali me je jako privuklo da istrazujem o maminom tati po kome sam i dobio ime...
 
To sto volim fotografiju i sto sam se time bavio u mladosti cak i profesionalno je verovatno taj gen sto sam od deda Rake nasledio. Bio je fotograf, cuven u svoje vreme, urednik Politike i foto izvestac sa svih najslavnijih dogadjaja u Jugoslaviji u to doba. Slikao je Tita i kad treba i kako ne treba, pa je i u zatvor zbog toga zaglavio...

Ali da pocnem od pocetka, moj deda Raka, Rahamim, sin  Hajima Rubena rabina iz Pristine i majke Bonoze rodio se 12. aprila 1903 u Pristini. Zavrsio je 4 razreda osnovne skole, pa dva razreda gimnazije, a posle je ucio fotografski zanat u Pirotu. Interesantno je kako je tamo dospeo. Imao je 7 brace i sestara, Sabitaja, Samuela, Isaka, Buhoru, Sarinu, Formozu i Klaru. Najstariji je bio Sabitaj, otac ga je iz Pristine poslao na rabinski seminar u Solun. Kad su u Dojranu culi za mladog Rabina, pozvali su ga da dodje u njihov grad. Sabitaj ne samo da se rado odazvao nego je doveo tu oca i celu svoju porodicu, a za vreme prvog svetskog rata, posto je Dojran bio evakuisan, presli su u Strumicu, a onda u Skoplje. Sabitaj se preselio potom u Pirot i tu sluzio kao Rabin 1916. Tako je i moj deda, kad su mu umrli roditelji otisao u Pirot kod brata i tu ucio fotografski zanat, u foto radnji na glavnoj ulici  "Moderni Fotografski Atelje Don Abravanel i Isakovic - Pirot". Vlasnici su bili Isak Isakovic i Don Jakov Abravanel.

Sabitaj je bio vojni svestenik u Beogradu pre WWII i umro 1940 u decembru, najverovatnije od tuberkuloze. Njegova porodica, imao je sina Davida i cerke Bonozu i Stelu (Esteru) je cela sa svojim porodicama nestala u Holokaustu.  Negde izmedju 1918 i 1922 Raka se doselio u Beograd.

Moj deda Raka se udvarao mojoj baki Flori Koen iz Sarajeva na Kalemegdanu kod Cvijete Zuzoric. Tamo je fotografisao vojsku i staro i mlado na korzou, a ona se igrala ispred trafike svoga oca Leona Jude Koena. Vencali su se 1923. vencao ih je Rabin Avram Alkalaj u Bet Jisrael sinagogi 23. decembra. Raka je imao 20, a baka Flora 19 godina.

 

Slika sa veridbe     i sa svojom porodicom  .
Flora i Raka su imali dve cerke, dali su im imena Rahel (1924-2004) i Buena (1927-1987).

Od 1922 prva foto radnja mu je bila na malom Kalemedanu, pa u Skenderbegovoj 35, na Dorcolu gde je stanovao, pa atelje "Foto Ela".

 

Kada je srusen njegov foto atelje Ela, 1930 radi dogradjivanja zgrade danasnjeg Narodnog muzeja u Vasinoj ulici, presao je u Politiku i ostao njen saradnik do smrti. Te godine je bio Svesokolski slet i Politika je neophodno trebala fotografe, Raka je poceo kao saradnik na tom projektu, da bi kasnije bio zaposlen za stalno.

Ovde je bio atelje Foto Ela   Vasina 6

slikao je svesokolski slet sa Benkom Danon na poslu u Politici

prica o Magnezijumu i predsedniku vlade Stojadinovicu evo ga taj blic

slikao je fudbalske utakmice, Elica je isla sa njim na posao 

Kad je bio poznat - onda su ga i poznati ljudi crtali i pravili karikature, Vlada Zedrinski je bio cuveni karikaturista tih predratnih godina. Ove dve karikature su iz 1931 i 1932

  

Urednici Politike medju njima deda [levo sredina] a ovde on slika proslavu 30 godina izlazenja Politike u urednistvu 1934-te.

Povodom 100 godina Politike izasla je monografija 100 fotoreportera tu je i deda


a u novinama je pisalo:

sve sam to poklonio JIMu

Njegova fotografija usla u antologiju nadrealista jos 1932 - mada je pokret poceo jos 1920 sa centrom u Parizu, u Srbiji je bio jedan od retkih umetnickih pokreta koji je isao u korak sa svetom, a nije kasnio.


Vreme kolektivnog stvaralastva grupe srpskih nadrealista omedjeno je fotografijama: Zadrzano bekstvo nadstvarnosti Nikole Vuca je na njegovom pocetku i na naslovnoj strani almanaha Nemoguce, dok je fotografija Rake Rubena, fotoreportera Politike, Pred jednim zidom objavljena u poslednjem broju NDIO, na samom njegovom kraju.

Napravio je foto slova od Ele i Bojane za Politiku za decu - stakla negative cuvam jos uvek

Otkrio je neku aferu sa tepisima ??? o tome sam cuo od Rafaila Blama i Semaje Avramovic, ali nemam nikakve podatke.

Onda je dosao rat - Dr. Marinkovic mu je stavio gips na zdravu nogu i drzao ga u bolnici nekoliko dana dok nisu u Novembru pobegli.

evo je otpusna lista  i ostala dokumenta  

Za vreme rata se skrivao sa porodicom u selu Grgure kod cika Save i Bude Bradica, gde je slikao lokalno stanovnistvo na svadbama i za licne isprave, o tome je pisala njegova cerka Rahela  - naplacivao je sajkacu zita za jednu sliku i tako prehranjivao porodicu

ovo je Micina svadba u Barbatovcu 1944

Juna 1943. dosli su cetnici po njega da slika neke engleske pilote zbog toga je posle rata morao da dokazuje da nije saradjivao sa okupatorima.

Mapa okoline Grgura 

U Beograd su se vratili 1944 novembra meseca, odmah posle oslobodjenja, ovde je dozvola da mogu da idu kuci

  i Politikina legitimacija sa datumom 26 oktobar 1944, potpisana od Vlade Ribnikara 

Raka je prvi vrsio sluzbu u Sinagogi u Kosmajskoj 19. O osvecenju sinagoge decembra 1944 pisao je Zuko Dzumhur

Kad je poceo da radi 1944 i da slika Tita ovaj ga je zapazio i pitao zasto je tako jadno obucen nije deda imao nista da obuce posle rata - dosao iz izbeglistva verovatno sa seljackom obucom opancima itd pa je naredio da ga odvedu u oficirsku/vojnu garderobu/magacin da mu daju da se pristojno obuce

Dobio je uniformno odelo da bi bio pristojno obucen kada slika

 

Posle rata je cika Sava dolazio u BGD   pop Milosav Popovic, ucitelj Spasoje MILICEVIC
cika Sava Jovana i Milunka,

Slika koju je videla cela Jugoslavija - Tito potpisuje proglasenje FNRJ -
naslovna strana Politike 30 novembra 1945, mada je tek 10 godina kasnije Politika napisala da je slika dedina, a tu je i original iz nase porodicne arhive.

Godine 1946. prilikom povratka predsednika Tita iz Čehoslovačke, na trgu pred železničkom stanicom u Beogradu priređen je veliki narodni miting na kome je predsednik govorio. Ruben je kao fotoreporter snimao prizore sa tog skupa, a kad je stigao u redakciju Politike odlučio je da „proširi“ miting, i spojio dve fotografije, ne bi li jednom panoramom pokrio celu donju polovinu naslovne strane lista. Potkralo se da je upotrebio dve vrlo slične fotografije, pa su se elementi jedne slike ponovili na drugom, dodatom delu panorame.

Bilo je to vanredno izdanje 26 marta 1946.

To je iskoristila štampa na Zapadu i narednih dana donela reprodukciju te foto-montaže uz komentare: „Evo kako komunisti fabrikuju velike skupove“. Zbog toga je Ruben dospeo u zatvor, osudjen je od strane Vrhovnog suda FNRJ za "tesku povredu radne duznosti", ali je nakon mesec dana pomilovan i vraćen u Politiku (ali degradiran u foto-laboranta).

Slikao je Tita i sve doceke njegovih gostiju - ovde sa G Dimitrovim deda je u pozadini.

Redovno je slikao u Skupstini FNRJ,  a 1946 je cak  otputovao u SSSR da slika fabriku broj 300

Nekoliko radnih zadataka je bilo na omladinskim prugama, kad su zidane i kad su krenuli prvi vozovi - ovde Brcko-Banovici 1946

Poslednja fotografija koju je slikao pre smrti bila je za caspopis Graficki Rad - graficki radnici Jugostampe koji su ispunili plan u okviru prve petoletke.

Poginuo je u avionskoj nesreci kod Zagreba kad je avion kojim je isao sluzbeno na otvaranje Velesajma (na Jom Kipur) udario u vrh Puntijarka na Sljemenu u 9:32 ujutru  - bio je 21 septembar 1950, Raka je imao 47 godina. Njegov najmladji brat Isak koji je ziveo u Jerusalimu nije nikad oprostio Rakinoj supruzi Flori sto ga je pustila da leti na Jom Kipur i oni nikada nisu vise progovorili medjusobno.

Flora se ponovo udala tek 1977 za Marka Sprunga, brata svoje prijateljice Laure i otisla da zivi u Opatiju, pa se razvela 1981 i  vratila u Beograd gde je dozivela 83 godine, umrla je i sahranjena pored Rake na Jevrejskom groblju u Beogradu januara 1987.

Posmrtno je Politika osnovala fond iz koga su se nagradjivali najbolji i najuspesniji fotoreporteri. Nagrade za filmsku fotografiju pod njegovim imenom su dodeljene na Niskom filmskom festivalu Filmski susreti 1972. U holu hotela Ambasador otvorena je izlozba novinskih fotografija i slajdova filmskih glumaca i dodeljene su dve prve i dve druge nagrade "Raka Ruben". Izlozbu je otvorio Vuk Krnjevic - pisac i scenarista.

Jednu od nagrada dobio je tada Jovan Surdilovic - Surda za sliku Jagode Kaloper

Rakina dela su uvršćena u izložbu  "Fotografija kod Srba 1839-1989", Galerija SANU, Beograd, 1991.

 
Istorija fotografije
 
O CASOPISU "FOTOGRAF"
Pokrenut od asocijacije profesionalnih fotografa, list se u najvecoj meri bavio drustvenim pitanjama struke. Pored izvestaja sa godisnjih skupstina i sastanka, donosio je i zanimljive informacije, izvode iz Zakona o zastiti autorskog prava, zatim odluke Ministarstva socijalne politike (npr. 25. jula 1928, odluceno je da "fotografske radnje ne smeju biti otvorene pre 5 sati ujutro ni posle 8 uvece, u zimskom periodu, i pre 6 ujutro odnosno 7 uvece, u letnjem. Radno vreme za pomocno osoblje je 10 sati dnevno"!

List je povremeno vrsio anketu medju citaocima sa raznim, pretezno socijalnim, strucnim i stalesnim temama; jedan od odgovora je glasio: "Pojava naoko neobicna... bila je velika potraznja fotografskih portreta za vreme (prvog svetskog) rata i neposredno posle. Usled toga nastala je velika prezasicenost, pa danas svaki seljak imade vec svoju sliku, prema tome za dugi niz godina nema vise potrebe za fotografiranjem".
Jedna od cestih tema su fotografi-amateri, obavezno prikazani u negativnoj svetlosti. Naime, takvima se smatraju svi "slobodni strelci" koji su svoj hobi pretvorili u dopunsku profesiju, i pored svog redovnog zanimanja uzimali posao profesionalcima. Ne jednom se na stranicama lista trazila zakonska zabrana tog "zla". Naslovi "stetnost rada amatera", ili "Izbacimo kukolj iz psenice" recitiji su od svog sadrzaja. U tekstu "Preveliki broj obrtnika", govori se o stvaranju neke vrste fotografskog proletarijata. "Rezignirano gledamo mi fotografski majstori kako nam pred nosom oduzimaju kruh nasi parasiti - nadriobrtnici, kojih ima dvije vrste: jedni se iskljucivo bave time, drugi, uz svoju zaradu (na drugom poslu!) jos i fotografiraju pa se sa nepravdom nazivaju amateri; mi ih za razliku od prvih nazivamo nadri-amateri" (...).
Ali, kad zatreba, "amater-fotografi" mogu biti i kolege. U noci izmedju 24/25. januara 1929, nepoznati ljubitelj fotografije obio je atelje A. Stankovica-Baubina u Skoplju i odneo kameru mentor i foto-pribor. Pokradeni fotograf oglasava da je pre jedne i po godine vec bio zle srece: neki drugi (ili isti), lopov odneo mu je i jednu "rajzekameru". Pet meseci docnije, nocni postovaoci fotografske opreme posetili su i atelje "Original", Josifa Mutavdzica u Prizrenu, i odneli kameru zeiss ikon. Oba fotografa, u odvojenim oglasima, mole "kolege amater-fotografe da ako vide pomenutu opremu... prijave policiji".
Ali "kolegijalna" ljubav je bila privremena. Udruzenje fotografa se iznenada dosetilo kako da se oslobodi amatera; obratilo se predstavkom Ministarstvu Vojske i Mornarice da im zabrani rad u kasarnama, jer "medju njima ima anti-drzavnih elemenata (spijuna)". Nakon toga, u rubrici Dopisi urednistvu protestvuje "jedan od sudbonosno pogodjenih", Raka Ruben, fotograf iz Beograda. "Sluzio sam vojni rok u nasoj vojsci - pise on - zitelj sam ovd. Opstine, a i cela moja porodica je poznata kao patriotska (...) pa molim da se Udruzenje zauzme kod nadleznih kako bi nam se omogucio rad po kasarnama". U odgovoru, Fotografsko udruzenje tvrdi da je pisac teksta "ili skroz nepismen ili zeli malo reklame", i svetuje "neka nagradu za svoj patriotizam g. Ruben zatrazi od ljudi koji su za to nadlezni."

 

Vreme kolektivnog stvaralastva grupe srpskih nadrealista omedjeno je fotografijama: Zadrzano bekstvo nadstvarnosti Nikole Vuca je na njegovom pocetku i na naslovnoj strani almanaha Nemoguce, dok je fotografija Rake Rubena, fotoreportera Politike, Pred jednim zidom objavljena u poslednjem broju NDIO, na samom njegovom kraju. Kolektivna akcija nazvana "simulacija paranojackog delirijuma interpretacije"164 odvijala se simultano u dve ravni: jedno je bila ravan stvarnog oronulog zida, a drugo je bila dokumentarna ravan fotografije. Ristic kaze da su Rastko Petrovic, Dusan Matic, Radojica Zivanovic Noe, Milan Dedinac i on, bili "kao Leonardovi ucenici", koji su crtezom ili sencenjem trebali da istaknu "proces misli", koji su im nametale "mrlje, plesan i pukotine tog zida."165 Ali, u performansu Pred jednim zidom postoji jedna sustinska razlika koja razdvaja ponasanje Leonardovih ucenika i iskustvo nadrealista.

 
Ruben, Rahamim– Raka, H. (1903 - 21. 9. 1950). Najpre slobodan fotograf,
ispomagao u ateljeima drugih beogradskih fotografa. Zatim otvorio samostalni f.
atelje "Ela"(ugao Vasine i Laze Pačua) između1928-1930. Tada je stanovao u Ulici cara
Dušana21. Ali tek što je Ruben započeo samostalan posao, jedan od izvora prihoda bio
je ukinut. U to vreme se Udruženje srpskih fotografa odlučilo da"zarati" sa
fotografima amaterima koji su im oduzimali posao, i obratilo se predstavkom
Ministarstvu Vojske i Mornarice da zabrani fotografima– svim, bez razlike– rad u
kasarnama, jer"među njima(fotografima) ima anti-državnih elemenata(špijuna)". Ali,
time je učinjena medveđa usluga i brojnim pravim majstorima. Već narednog meseca, u
zagrebačkom časopisuFotograf u rubrici Dopisi uredništvu protestvuje"jedan od
sudbonosno pogođenih, R. Ruben. fotograf iz Beograda". On piše:
 
"Služio sam vojni rok u našoj vojsci, žitelj sam ovd. Opštine, a i cela moja
porodica je poznata kao patriotska (...) pa molim da se Udruženje zauzme kod nadležnih
kako bi nam se omogućio rad po kasarnama".[„Dopisi uredništvu“, Fotograf, br. 11, 1928.]
 

Bio je prvi predsednik Sekcije foto-reportera Udruženja novinara Srbije, od1947(? ). Ruben je do rata delovao kao
standardni građanski fotograf: portreti; grupe, slavlja i svečanosti, sportski susreti.
U istom periodu primao je porudžbine da snima određene teme, ili motive, za srpske
nadrealističke umetnike(neki od tih njegovih motiva su, docnije, pod imenima drugih
ličnosti kao autora, objavljivani u Nadrealizam danas i ovde, i drugde). Iz vremena
delovanja u Politici njegovi snimci-negativi na pločama sačuvani su u foto-arhivu
tog lista. Rahamim Raka Ruben nastradao je prilikom pada aviona, u prvoj civilnoj
avionskoj nesreći kod nas, 1950, kada je službeno leteo na otvaranje Zagrebačkog velesajma.

 
 

U knjizi Nebojse Popovica, Jevreji u Srbiji 1918-1941, Beograd: Institut za savremenu istoriju, 1997, str. 128 pise u vezi sa prepiskom Saveza jevr. opstina i vojnog ministarstva u prvim g. nakon I sv. rata (traze razne olaksavajuce okolnosti za jevrejske vojne obaveznike - novcani dodatak ako ne mogu zbog kasruta da jedu vojnicku hranu; dozvolu izlaska za praznike, sluzbe, pokop od strane jevrejskog "svestenika" itd.) ..

"Iz jednog izvora saznajemo da je 1923. g. 'za vrsenje crkvenih obreda kod vernika mojsijeve vere u Beogradskom garnizonu postavljen honorarni vojni svestenik Sabetaj H. Ruben sa honorarom od 1800,00 dinara godisnje." [izvor u fusnoti je Arhiv Jugoslavije 69-59-93- Ukaz ministra Vojske i mornarice od 15. marta 1923.]

 

Cika Savin sin Milan

 

  

VESTI • UTORAK 5. JANUAR 1999.

POČAST SPASIOCIMA JEVREJA U GODINAMA HOLOKAUSTA (5)  MEDALjA PRAVEDNIKA:

DRAMA PORODICE RAKE RUBENA

Ime Memorijalnog instituta Jad Vašem u Jerusalimu na hebrejskom znači "pružena ruka". Na Har Hazarikonu (Brdu sećanja), na površini od 45 hektara nalazi se niz spomenika, muzeja, istraživačkih i obrazovnih centara. Tu je i Aleja pra-vednika u kojoj su zasađena stabla sa imenima nosilaca Medalje pravednika kojih ima oko 130.000.

U vremenima po zlu upamćenim ne samo u istoriji jevrejskog naroda, porodici predratnog "Politikinog" fotoreportera Rake Rubena ruku su pružili dobri ljudi koji nisu želeli da zatvore oči pred pokušajem masovnog istrebljenja jednog naroda.

Zdrav u bolnici

Nakon šestoaprilskog bombardovanja i okupacije Jugoslavije Nemci su neposredno po ulasku u Beograd započeli sa merama koje su vodile "konačnom rešenju jevrejskog pitanja". Jevreji su obeležavani žutim trakama, odvođeni na prinudni rad, izbacivani sa posla, zabranjivano im je da kupuju u radnjama, voze se gradskim prevozom, masovno su odvođeni u logore smrti Banjica i Sajmište. Tih dana seća se Beograćanka Stanka Marinković koja je učestvovala u spasavanju porodice Ruben.

- Flora Ruben i ja bile smo bliske prijateljice. Upoznale smo se par godina uoči rata. Radila sam kao instrumentarka u Ortopedskoj bolnici, a Flora se tu našla pošto je na skijanju na Topčideru povredila nogu. Druženje smo nastavile i nakon njenog oporavka i ne sluteći kakva nas iskušenja očekuju.
Čim je počeo progon Jevreja u Beogradu njen otac Leon Koen streljan je u prvoj grupi od 100 Jevreja na Tašmajdanu. I pored svih opasnosti i dalje sam odlazila Rubenovim koji su imali i dve ćerke Rahelu, učenicu Trgovačke akademije, i Bojanu, gimnazijal-ku. Iskreno sam saosećala sa nevoljama koje su ih snašle i pokušavala da im pomognem noseći im hranu do koje su teško dolazili. Devojke su prekinule školovanje i svakodnevno raščišćavale ruševine izvršavajući nametnutu radnu obavezu. Za vreme bombardovanja stan na Gundulićevom vencu im je uništen pa su prešli u neku sobicu u Ulici kneginje Ljubice - priča Stanka Marinković o prvim danima okupacije.

Počelo je masovno odvođenje Jevreja muškaraca u logore i Stanka Marinković odlučuje da zamoli dr Đorđa Marinkovića, za kojeg će se kasiije i udati, da primi Raku Rubena u bolnicu. Na zdravu nogu dr Marinković stavlja mu gips. Uskoro u Beogradu više nisu bili bezbedni ni žene ni deca. Porodica Ruben morala je doći do lažnih dokumenata i skloniti se negde u unutrašnjost Srbije.

- Nabavili smo isprave na prezime Rosić. Raka je postao Radovan, a Flora - Ljubica. Dogovorili smo se da 13. novembra moj otac Miloš Grčić izvede Raku iz bolnice i skloni ga u jednu radnju u Sarajevskoj ulici, a da je 14. novembra rano ujutru na Železničku stanicu dovedem Floru i decu, te da vozom krenu ka Prištini. Dobro se sećam da je 13. novembar bio lep i sunčan dan. Ali u noći između 13. i 14. novembra vreme se iznenada pogoršalo. Počeo je padati sneg, duvao je jak vetar i bez velike nužde niko nije izlazio. Probijali smo se kroz mećavu i snežne nanose strepeći od nemačkih patrola. Ali ta hladna noć, na Svete vrače, izgleda da nas je spasila, jer Nemaca nije bilo - nastavlja Stanka Marinković.
Smestili smo naše prijatelje u voz pre svitanja. A u njemu, iako je bio pun, stravična, grobna tišina. U jednom trenutku neko je upalio šibicu. Flora me uhvatila za ruku uplašeno rekavši:
"Stanka, voz je pun Jevreja. Zagrlila sam je verujući da ćemo se jednog dana ponovo videti, priseća se Stanka Marinković.
Tokom rata dve prijateljice susrešće se još jednom u dramatičnim okolnostima.

U leto 1942. godine Stanku, koja je već bila udata, majka je pozvala telefonom da dođe u roditeljsku kuću jer neko želi da je vidi. - Ušavši u sobu ugledala sam ženu u seoskom odelu i sa maramom na glavi. Prepoznavši Floru iznenadila sam se i uplašila. Rekla mi je da je došla u Beograd jer više nema od čega da živi i da namerava da ode do Rakinih prijatelja u "Politiku" i zamoli ih da joj daju malo foto materijala kako bi mogao da radi u potkopaoničkim selima gde su se sklonili. Prespavale smo u stanu mojih roditelja i sutradan se uputile u "Politiku". Rakine kolege izašle su joj u susret, ali prepoznao ju je neko od radnika prijavivši da je u gradu. Istog dana moja majka je od komšinice, koja je radila na Železničkoj stanici, čula da je izdata poternica za Florom Ruben i da je ucenjena.
Rano ujutru Stanka je odvela Floru na Topčider. Nemci su blokirali stanicu. Razdvojile su se, Flora u seljačkom odelu sa nekim zavežljajem u ruci, Stanka malo dalje od nas. Kada je putnicima konačno dozvoljen ulazak u vagon, Flora im se pridružila i njena prijateljica js odahnula.

Pod Kopaonikom

Priču nastavlja Rahela Ruben, udata Levi, govoreći šta se dešavalo pošto je porodica krenula vozom ka Prištini i italijanskoj okupacionoj zoni, bezbednijoj za Jevreje.

- Zaustavili smo se u Kuršumliji jer se prugom dalje nije moglo. Našli smo se gotovo izgubljeni u nepoznatom gradu. Pomoć nam je ponudio Raka Nikolić iz Konjuve, koji je pre rata radio u Beogradu u obućarskoj radnji "Novi bazar" kod braće Danon, zavolevši još tada Jevreje. Zahvaljujući njemu sklonili smo se u selo Dankoviće u kuću bogatog seljaka Mi-lana Vasića. Jedno vreme u domu ovog dobrog čoveka bilo je četrdeset Jevreja.

To je trajalo dvadesetak dana, a onda smo se počeli razilaziti i tražiti utočište u drugim selima. Raša Nikolić nas je odveo u selo Presko gde smo iznajmili jednu kuću. Seljanima smo rekli da smo izbeglice iz Prištine, ja sam postala Jelena, a moja sestra Bojka. Otac je radio fotografije seljacima za lične karte u najprimitivnijim uslovima, sestra je kopala u polju, a ja sam plela i šila. Živeli smo tako sve dok jednog dana u selo nisu banuli Bugari.

Vojnici su opkolili kuću i odveli ih u Kuršumliju. Nedelju dana os-tali su u zatvoru. Raka Ruben im je objašnjavao da nisu ni partizani ni četnici, da beže od Nemaca, da imaju familiju u Bugarskoj. Nakon konsultovanja sa komandom odlučili su da ih puste.

- Upamtila sam da su bili letnji Sveti vrači: Godinama posle rata moji roditelji obeležavaće ovu srpsku slavu - kaže Rahela Levi.

Ali iskušenjima njene porodice tu nije kraj..

- Mamina prijateljica, Slovenka koja je radila u komandi u Kuršumliji, u kojoj su sad bili Nemci, javila nam je da se sklonimo jer nas traži Gestapo. Posle smo saznali da nas je prijavio dever moje tetke Olge Koen. Ni ona nije bila pošteđena, muž je napustio a ona je u niškom logoru streljana dan uoči oslobođenja grada.

Ovoga puta sklonili smo se u selo Grgure u kuću domaćina Save Bradića. Kad god bi čuo da dolaze Nemci, Sava bi nas slao kumovima duboko u planinu ili prijateljima u koje je imao poverenja. Posle smo stanovali i u kući Bude Bradića, njegovog bratanca. Odatle smo 1944. godine krenuli u naš Beograd - priča Rahela Levi koja i danas živi u svom rodnom Beogra-du.:'.•
U osloboćenom Beogradu Rubenovi su se uz pomoć Jevrejske opštine smestili u zgradi pored sinagoge u Kosmajskoj 19, danas Maršala Birjuzova, gde su kasnije dobili i stan. U pomoć su im pritekli i stari prijatelji dr Borće i Stanka Marinković srećni što je vreme zla, verovali su, iza njih.

Septembra 1950. godine Raka Ruben na službenom putu gine u avionskoj nesreći kod Zagreba. Njegova supruga Flora umrla je 1987. godine, a samo tri dana potom preminula je i Bojana.

Rahela Levi ima sina koji je dobio ime po tragično stradalom dedi Raki Rubenu. Nastavila je tradiciju svojih roditelja da obeležava 14. novembar, Svete vrače, dan njihovog dvostrukog izbavljenja. Njena gošća svih minulih godina bila je i Stanka Marinković.
U Savezu jevrejskih opština Jugoslavije 1995. godine između ostalih medalje pravednika dobili su Stanka Marinković, a u ime Save Bradića i Milana Vasića ovo priznanje primili su njihovi potomci Milan Bradić i Predrag Vasić. Godinu dana posle pravednikom je proglašen i Raša Nikolić.

PRIJATELjSTV0 KRUNISAN0 KUMSTV0M

- Savo Bradić bio je kum na venčanju moje sestre Bojane. Moja majka venčala je njegova dva sina. Kumstvo je godinama negovano, a i danas ga posle smrti roditelja održavamo. Srećna sam što su ovi ljudi na moj predlog Jad Vašemu primili izraze zahvalnosti jevrejskog naroda za ono što su učinili u vreme progona našeg naroda iako njnjima tih godina nije bilo lako - rekla je Rahela Levi čiji dom krase brojne fotografije njenih dragih prijatelja i spasilaca.,