ХРОНОЛОГИЈА ИЗЈАВА О ТОПОВСКИМ ШУПАМА

 

13.10.2017. године Завод за заштиту споменика културе града Београда (у даљем тексту Завод) је дописом   електронском поштом од Савеза јеврејских општина Србије (у даљем тексту СЈОС) тражио дефинисан став о очувању и третману два постојећа објекта која су била у функцији логора Топовске шупе, с обзиром да је логор локалитет с историјским садржајем, има статус добра које ужива претходну заштиту и уписан је у Евиденцију непокретности које уживају претходну заштиту (евиденциони лист број 3.1. од 22.05.2015. године), наводећи да:

Имајући у виду да је простор логора „Топовске шупе“ од великог документарног, историјског и меморијалног значаја за јеврејску заједницу у Србији, а узимајући у обзир да предложено решење трговинског центра с једне стране не предвиђа очување постојећих логорских објеката а с друге стране планира одређене измене спомен обележја, молимо Савез јеврејских општина Србије да доставе дефинисан став о очувању и третману два постојећа објекта која су била у функцији логора, меморији на простор између ова два објекта на којем је вршено мучење и вешање затвореника, као и очувању и измештању дела спомен обележја.“

 

 16.10.2017. године, СЈОС је упутио допис Заводу и навео:

„Савез јеврејских општина Србије је изузетно опредељен за очување оваквих и сличних објеката у облику у којима се била места где је вршено затварање, мучење и вешање Јевреја депортираних махом из Баната и других делова Србије, на почетку Другог светског рата. Логор "Топовске шупе“ је део сведочења и део културе сећања на све страдале који су били заточени у овом логору, и због тога не постоји могућност да дамо сагласност или да одобримо било какво нарушавање изворног облика и изгледа овог места.

............

Због тога смо против издавања сагласности, и тражимо да нам се омогући увид у идејно решење, план, или било шта друго из чега би могли да видимо шта ће да буде на простору објекта „Топовске шупе“. Ми не желимо да се било шта гради на простору логора Топовске шупе.“

 

16.10.2017. године,  СЈОС је упутио допис Градском менаџеру Горану Весићу у коме је наведено:

„.....да смо генерално против било каквог нарушавања амбијента логора као места страдања огромног броја недужних на почетку Другог светског рата.

Сматрамо да са овим нестаје још једна тачка и упорно и поново се брише из културе сећања страдалничко место које је део заједничке историје.

Уверени смо да делите наше ставове и мишљење, и да својим личним и стручним ставом можете допринети да се ово место сачува од заборава и достојно обележи са поштовањем према многобројним жртвама логора Топовске шупе“.

 

01.11.2017. године, СЈОС упутио је допис Заводу са ставом:

„Наш став изражен у том писму (мисли се на писмо сличног садржаја СЕ - 239 од 16.10.2018.) је остао непромењен, односно сматрамо да два постојећа објекта који су били у функцији логора и који се још увек налазе на том потезу треба да се очувају и послуже као простор сведочења и дела културе сећања на све страдале који су били заточени у овом логору.

 

2.11.2017. године,  Савез јеврејских општина Србије донео је одлуку:

По захтеву Јеврејске општине Београд, у циљу решавања питања важног за целу јеврејску заједницу, дана 2.11.2017. године, као председник Савеза јеврејских општина Србије (у даљем тексту СЈОС) доносим следећу Одлуку:

Председник  Јеврејске општине Београд и потпредседник СЈОС Данило Медић и потпредседник Јеврејске општине Београд и Јаков Алба (истовртемено члан Музејске комисије СЈОС) ће у координацији са председницом Музејске комисије СЈОС Радмилом Петровић, водити преговоре са свим надлежним органима Републике Србије у циљу формирања и реализације спомен обележја „Топовске шупе“, у Београду.“

 

            25.1.2018. године Данило Медић је дописом Заводу у име СЈОС-а, у својству потпредседника СЈОС-а на меморандуму ЈОБ-а, оверену печатом ЈОБ-а, дао сагласност:

“ - са планираном изградњом трговинског објекта – шопинг мола „Делта планет“, на катастарским парцелама број 3/1, 3/3 и 3/9 К.О. Вождовац у Београду на којима се у Другом светском рату налазио пролазни логор „Топовске Шупе“;

      - са измештањем очуваног логорског објекта са аутентичне, изворне позиције на кат. парцели бр. 3/3 К.О. Вождовац на катастарску парцелу 3/1 К.О. Вождовац и његовом интерполацијом и интеграцијом у будући трговински објекат, сходно поднетом идејном решењу инвеститора – компаније „Аутокоманда“ д.о.о.,

      - да се у сврхе изградње трговинског објекта може разградити постојећи спомен парк „Топовске шупе“ (кат. парцеле бр. 3/1, 3/6 и 3/41 К.О. Вождовац) подигнут 2005. године”.

 

            27.3.2018. године на седници Комисије за изградњу Меморијалног центра Старо сајмиште донети су Закључци:

 Комисија за Старо сајмиште обе локације третира на исти начин, и у Закону о меморијалу спецификоваће се и катастарске целине које је потребно очувати у постојећем статусу, како би биле и адекватно обележене као Места сећања, а заједно са другим стратиштима били повезани уз Пут сећања на злочине.

Комисија је на становишту да је недопустиво да се меморијални простор сели и прилагођава месту забаве и трговине, већ је неопходно управо обрнуто, да се shoping mol планира према потребама меморијализације и очувања аутентичности овог простора. Постоји разумевање да се једна од постојећих зграда сруши како би се омогућио саобраћајни прстен важан за овај град.

Комисија инсистира да се место злочина очува кроз другу зграду у низу, са инсистирањем да остане на истом месту и да се омогући да простор око зграде буде очуван и као простор за манифестације на отвореном.

Комисија је на становишту да је потребно потпуно јасно дистанцирати овај простор од shoping mola.“

 

29.3.2018. године на састанку у Скупштина града Београда (Присутни: Горан Весић градски менаџер, Милутин Фолић, градски урбаниста, Роберт Сабадош, Данило Медић, Исак Асиел, Веран Матић, председник Комисије за утврђивање програмских садржаја и давања предлога модела управљања Меморијалним комплексом на „Старом београдском сајмишту“ и Оливера Вучковић, в.д. директора Завода за заштиту споменика културе града Београда) донет је Закључак:

да једна зграда остаје на свом месту а друга се премешта.Том приликом г-ђа. Оливера Вучковић, в.д. директора  Завода за заштиту споменика културе града Београда рекла је Медићу, да је он потписао да се обе зграде изместе и позвала се на документ који је добила од Медића 25. јануара.

 

4.4.2018. године Завод је, ради усаглашавања ставова и проналажења најцелисходнијег решења за очување некадашњег логора Топовске шупе и планирану изградњу тржног центра на истом простору, упутио позив на састанак:

- Аутокоманди д.о.о.

- Горану Весићу, градском менаџеру Града Београда

- Милутину Фолићу, градском урбанисти Града Београда

- Роберту Сабадошу, председнику Савеза јеврејских општина

- Исаку Асиелу, рабију Јеврејске заједнице Србије

- Данилу Медићу, председнику Јеврејске општине Београд

- Јовану Ћулибрку, председнику Комисије за утврђивање програмских садржаја и давања предлога модела управљања Меморијалним комплексом на „Старом београдском сајмишту“

- Верану Матићу, представнику Комисије за утврђивање програмских садржаја и давања предлога модела управљања Меморијалним комплексом на „Старом београдском сајмишту“.

  Састанак није одржан јер се већина позваних није одазвала позиву.

 

             22.4.2018. године на седници Извршног одбора СЈОС је закључио да:

„-оба преостала логорска објекта треба да буду сачувана, с тим да инсистира да објекат са простора бившег логора „Топовске шупе“ на парцели 3/3 к.о. Вождовац, мора остати на постојећем месту, у оригиналном, аутентичном облику, претворен и уређен у музеј као део меморијала „Старо сајмиште“, потпуно одвојен од свих будућих, планираних објеката на том месту и са потпуно одвојеним саобраћајницама и приступним путевима.

...

 -је Данило Медић,  Председник ЈО Београд, грубо прекршио одредбе Статута Савеза , када је самовласно у име Савеза јеврејских општина Србије, без одлуке надлежног органа Савеза , дана 29.01.2018. године , Заводу за заштиту споменика културе Града Београда , под посл. бројем 33/2018 код Јеврејске општине Београд и под посл. бројем 377/18 код Завода , доставио сагласност за измештање, разградњу логорског објекта „Топовске шупе“ у Београду са парцеле бр. 3/3 к.о. Вождовац на катастарску парцелу 3/1 к.о. Вождовац, и његову интерполацију и интеграцију у будући трговински  објекат Схопинг Малл инвеститора „Делта“ из Београда, и дао сагласност на разградњу постојећег спомен парка „Топовске шупе“. Сагласност је дата на меморандуму Јеврејске општине Београд, снабдевен печатом Јеврејске општине Београд и потписом Данила Медића у својству потпредседника Савеза јеврејских општина Србије.

- је  председник Јеврејске општине Београд , Данило Медић, знао и морао знати да без одлуке надлежног органа Савеза Јеврејских општина Србије, нема овлашћења за давање овакве сагласности , да лично као потпредседник Савеза Јеврејских општина Србије нема овлашћења за предају оваквог обавезујућег документа Градском Заводу за заштиту споменика културе Београда , а које је  свесно учинио и хтео да се документ такве садржине  преда Заводу за заштиту споменика културе  што је учињено 29.јануара 2018. године., чиме је прибавио за себе право за које није био овлашћен и тиме грубо прекршио Статут Савеза јеврејских општина Србије.

- Предајом наведеног документа неистинитог садржаја, приказавши да је претходно Савез јеврејских општина Србије дао сагласност за такву градњу, Данило Медић је довео у заблуду Завод за заштиту споменика културе града Београда да би на овај начин Завод будућем инвеститору дао сагласност за намеравану градњу Shopping Malla.

- Извршни одбор Савеза јеврејских општина Србије повлачи и ставља ван снаге сва одобрења или сагласности или било који други докуменат које је Данило Медић предао, у име или у вези са Савезом,  државним органима  или органима Града Београда или другим установама или институцијама у вези логорских објеката „Топвске шупе“ у Београду о чему ће се обавештење упутити свим  поменутим надлежним службама и институцијама.

- Извршни одбор Савеза јеврејских општина Србије забрањује Данилу Медићу давање било каквих усмених или писмених одобрења, сагласности или мишљења у име Савеза јеврејских општина Србије везано за бивше логорске објекте „Топовске шупе“ или било ком другом предмету из надлежности Савеза јеврејских општина Србије.

 

 16.01.2018. године, поднета је кривична пријава против Данила Медића због неовлашћеног давања сагласности за разградњу спомен парка Топовске шупе.

 

  

 

Ни једна одредба Статута СЈОСа не овлашћује потпредседника СЈОС-а на учињено поступање. 

Статутарна надлежност потпредседника СЈОС-а је члановима 19. и 30. Статута сведена само на замењивање председника СЈОС-а, и то искључиво у ситуацији када у случају спречености председника СЈОС, или по његовом налогу, заменик председника треба да замени председника, али је и он спречен. Дакле, само у случају спречености заменика (председника СЈОС-а) да поступи како је то прописано цитираним члановима, потпредседник СЈОС-а има надлежност за поступање, а то се у предметном случају није догодило.

Медић је дан након што је Савез доставио Заводу коначан став да два постојећа објекта која су били у функцији логора и која се још увек налазе на том потезу треба да се очувају затражио и добио овлашћење за преговоре али никако не за давање сагласности о разградњи логора Топовске шупе.

По Статуту СЈОСа један од основних циљева деловања СЈОС-а, чување сећања на Холокауст је у искључивој надлежности Скупштине СЈОСа која је једно надлежна да доноси одлуке ради остваривања циљева из овог Статута.

            У вези са Холокаустом, у надлежности Јеврејске општине Београд је само прикупљање грађе о Холокаусту.

 

 Ne propustite da pogledate fotografiju logora "u mirnijem ambijentu", na koju je Medić dao saglasnost i potvrdio je potpisom i pečatom JOB.