Na Bogojavljanje 1943. godine, bezeci od fasista, u kucu gorstaka Mite Todorovica sklonio se Jevrejin Miroslav SSomlo i od tada traje prijateljstvo dveju porodica

SStubik kod Negotina, 20. januara

Novogodisnja cestitka Ane Somlo iz Izraela nedavno je do suza dovela Zivojina Todorovica i suprugu mu Radmilu u negotinskom Stubiku, izmedju Deli Jovana i Mirocca. Uobicajena paznja nase novinarke i knjizevnice podsetila ih je na Bogojavljanje 1943. godine, kada je u njihovu izbicu, u zaselku Dubrava, prvi put usao Miroslav Somlo. Taman je bio utekao iz logora u okolini Zajecara, a zbog njega, Jevrejina, zivot je bio ugrozen i supruzi Budimki i kcerima Milani i Ani.

I tu je tada, pre vise od sest decenija, pocela prica o prijateljstvu dveju porodica.

Iz logora u zbeg

O prici koja je pocela na Bogojavljanje 1943. godine postoji zapis Ane Somlo, a u kuci Todorovica pokazuju Povelju i Medalju pravednika koju im je 1996. godine dodelio jevrejski narod. U ovom znamenju, dobijenom na predlog Ane Somlo, upisana su imena Mite i Krune i njihovih naslednika Zivojina Zike i Rade. Imena su im upisana i na zidu pravednika u Jerusalimu, a imaju u tamosnjem parku i po jedno svoje drvo.

Svi ti belezi ozivljavaju vreme kada je gradjevinski inzenjer Miroslav, rodjen u Budimpesti 1899. godine /tada se zvao Imre/ sa sluzbom u Negotinu, dospeo na crni spisak nemackih okupatora. Tu su ga pronasli na polozaju sefa Tehnickog odeljenja koje je brinulo o gradnji puteva i odmah poslali u logor u okolini Zajecara, prvi put, pa zatim i drugi put. Pre toga su njega i suprugu Budimku Smederevac, rodom iz Vrsca, izbacili iz stana u Negotinu. Srpkinja, bila je profesor književnosti u negotinskoj gimnaziji i imala je sa Miroslavom kceri Milanu /Bebu/ i Anu. Na pocetku rata, kada su ih ono izbacili iz stana, Beba je imala devet, a Ana sest godina.

Budimka se snalazila za smestaj u Negotinu i trazila vezu da oslobodi supruga iz logora. Uspela je to preko jednog svog bivseg djaka, folksdojcera. Kada je, vise skelet nego covek, Miroslav utekao iz logora, receno mu je da netragom nestane.

– Stigao je kod nas u ovu kucu, u kojoj smo i sada, a doveo ga je zaobilaznim putem po dubokom snegu putarski nadzornik Danilo Nikolic, rodom iz Bracevca, kod Zivojina Zike Todorovica koji je tada imao 20 godina, suprugu Radmilu i sina Dragoslava. Taj nadzornik rekao je ocu Miti da mu pridoslog poverava na cuvanje dve nedelje. Potom ce Somlo preci kod komsije putara, pa zatim kod drugog i treceg putara u komsiluku, i tako ukrug.

Ali, nije ispalo kako je dogovoreno. Znalo se da Nemci nisu imali milosti prema onima koji skrivaju Jevreje. Znao je to i Mita Todorovic, ali poznavao je inzenjera Somla kao cestitog coveka i nije ga mogao ostaviti na cedilu. Nije to ni prilicilo jednom soluncu, a ni tradiciji njegovih predaka koji su ovde 1807. godine u bitkama na Stubiku i Malajnici ratovali protiv Turaka.

– Kada su komsije rekle da se plase Nemaca i gost skruseno prozborio da nema kuda, otac nam je rekao da ga moramo sami sacuvati – seca se Zika. – Rizik je bio veliki, ali otac je verovao u komsije, da nas niko nece izdati. Verovali smo i u srecu.

Svi su svakodnevno bili na oprezu. Zika i zena mu Rada pokazuju nam prozor pored koga je svakodnevno dezurao Miroslav Somlo. Gledao je na put kuda su cesto prolazile kolone nemackih kamiona. Patroliranje je ucestalo, posebno kada su cetnici Brzopalanackog odreda pripucali na kolonu. Bio je dogovoren i nacin sakrivanja. Svi su kroz otvor na ogradi, sa druge strane kuce, odlazili sa decom u potok. Krili su Todorovici u tom potoku inzenjera Miroslava, svoje bebe, bracu Dragoslava i Cedomira, a povremeno, kada su praznicima tajno dolazili u posetu iz Negotina, i devojcice Somlovih Bebu i Anu i njihovu majku Budimku.

– Sto smo jeli mi, jeli su i gosti. U pocetku nesto izdasnije, a kasnije sta se naslo, najcesce nesto proje, kacamaka i povrca – kaze Rada, tada mlada nevesta.

Dolaze Beba i Ana

A kada su u septembru 1944. godine pocele zavrsne borbe za oslobodjenje Negotinske krajine moralo se i dublje i dalje u sumu. Stigli su Somlovi i Todorovici i do pecina u kanjonu reke Zamne u ataru sela Malajnica. Sve do oslobodjenja.

Cestitim Stubicanima inzenjer Miroslav Somlo oduzio se i tako sto je mnoge od njih spasao mobilizacije, angazujuci ih na putnim gradilistima. Neke je kasnije vodio sa sobom i na gradilista u Vojvodinu, gde se bolje placalo. Ostalo je u secanju kako je inzenjer Somlo probio novu trasu puta od Stubika preko Plavi do Klonccevca i dalje prema Donjem Milanovcu i Majdanpeku. A dobrotvora Mitu pamte po tome sto je selu sagradio spomen-cesmu i spomenik povodom godisnjice bitke na Stubiku.

U najlonskoj kesi Rada Todorovic cuva i danas cestitke i pisma svojih ''dobrih devojcica'' Bebe i Ane. Beba je tu kod nje naucila da prede i igra vlasko i srpsko kolo.

Mita Todorovic umro je u jesen 1972. godine. Kada se vratio iz posete Krfu, bas one godine kada se njegovom unuku Cedomiru rodio drugi sin Dejan. Mitina Kruna umrla je 1976. godine, Miroslav Somlo 1981, a njegova Budimka pet godina kasnije. Beba ima sina, a Ana kcerku, sina i unucad.

A u Stubiku od penzije i mesecne pomoci od sto evra, koja im je pripala uz povelju i medalju, zive jos kurazni Zika i Rada Todorovic. Kada na leto ovamo stignu Ana i Beba, docekace ih u istoj onoj kuci kao pre 60 godina. Radovali bi se da im dodju svi potomci Somlovih i da dolazak uprilice u vreme kada Stubicani u leto budu proslavljali vojevanje svojih predaka u Prvom srpskom ustanku.

 

Stojan Todorovic