Giovanni Palatucci – Riječki pravednik među narodima
31. maja 1909. rodio se Đovani Palatuči u gradu Manteli, smještenog u regiji Kampanja blizu Nipla koja se nalazi u južnoj Italiji. Kad mu je bilo 23 godine diplomirao je na pravnom fakultetu. Četiri godine radio je kao pravnik sve do 1936, a onda se kvalificirao za inspektora Talijenske javne sigurnosti. Nakon što je radio jednu godinu u policijskoj stanici u Đenovi , Giovanni Palatuci je 1937 preseljen u Rijeku koja se nalazi u blizini Trsta te je tu bio postavljen kao šef ureda za strance. Samo godinu kasnije bio je postavljen za šefa policije u Rijeci, koja je tada bila jedan od nejvečih lu;kih gradova na sjevernom dijelu Jadranskog mora. U to vrijeme bila je to Talijanske luka dok je danas grad Rijeka službeno u Hrvatskoj i ponosno nosi ime Rijeka.
U 1938 godini Giovanni Palatucci imenovan je šefom Riječke policije; Italija je pod pritiskom Nacističke Njemačke donijela brojne rasne (antisemitske zakone – uključujuči tjeranje židovske populacije u internaciju po brojnim takvim kmapovima uspostavljenim po cijeloj Italiji baš za tu svrhu. U tom trenutku Giovanni Palatucci odlučio je pomagati riječkim židovima “službeno” ih deportirajući u internističke kampove u blizini Rima, gdje je imao članove obitelji koji su ga3rantirali sigurnost i osigriavali dobrobit deportiranih.
Njegov stric Giovanni Palatucci je bio biskup Campanske biskupije, a njegov drugi stric Alfonso Palatucci je bio namjesnik provincie provincije Puglia, smještene uzduž Jadranskog mora sjeverno od grada Barija. Giovanni Palatucci pozvao je oba svoja strica da paze i štite deportirane Židove, te rekao u inat Nacističkim zakonima “Oni nas uvjerevaju da je srce običan mišić da nas spriječe da postupamo po srcu i vjeri.”
1939. godine oko osamsto Židovskih izbjeglica otplovilo je za Palestinu da bi pobjegli od ugražavajuće Nacističke tiranuje u Njemčkoj i istočćnoj Europi (tadašnja Čehoslovačka, Mađarska, Poljska). Pošto je tada Rijeka bila najveća luka na Jadranskom moru , a brod je morao proči kroz Rijčku luku (koja je tada bila pod Italijom) da bi uspio dosegnuti Palestinu. Nacistički suradnici su se trudili i pokušavali zaustaviti brod i sve putnike poslati nazad u Njemačku, ali Giovanni Palatucci uspio je u tome da upozori putnike na vrijeme i kao rezultat toga brod je sigurno pristao u južnoj Italiji prije nego su Nacistički sradnici mogli uhvatiti putnike.
Poćetkom 1940. Italija službeno ulazi u drugi svjetski rat na strani Njemačke. Od 1940. do 1944. Giovanni Palatucci poduzima sve što je u njogovij moći da bi spasio živote židova. Izdavao je lažne osobne isprave te vize, dostavljao je i novac onima koji su se skrivali dojavljivao kada i gdje Nacisti planiraju “lov na židove”, i slao je Židove koliko god je više mogao u logore za internaciju u Campanju i Puliu. Na kraju rata logor interniraca u Kampanji bio je jedan od najvećih u cijeloj Evropi.
U zadnjim mjesecima 1943. Nacistička sumja u Palatuccija je narasla do opasnih razmjera; i to u trenutku kad im Giovanni Palatucci nije mogao dati liste židova naseljnih i sa prebivalištem u Rijeci. Većina dosjea bila je uništena, a oni preostali u Palatucijevom uredu bili su od obitelji koje su odavno emigrirale iz Italije.
Znajući u kakvoj se opšasnosti nalazi Giovanni Palatucci, njegov bliski prijatelj, Švicarski ambasador u Trstu, ponudio mu je izlaznu vizu za Švicarsku. Palatucci je prihvatio vizu i dao ju je svojoj tadašnjoj zaručnici koja se zvala Miki, radije nego da vizu iskoristi za sebe. Ona je preživjela rat i živjela u Izraelu sve do svoje smrti, datum koje je nepoznat.
Samo nekoliko dana poslije Gestapo je uhapsio Giovanni Palatuccija, uhapšen je 13. Septembra 1944. Bio je optužen za izdaju i zavjeru i bio je osuđen na smrt.
Amos Luzzato, predsjednik Unije Židovskih zajednica Italije, citirao je Palatuccijeve riječi: “Postoje dvije vrste herojstva, jedna koja proizlazi iz neočekivane potrebe ili impuksa i druga vrsta - Palatuccijeva : dnevno herojstvo koje se ponavlja i potvrđuje svakodnevno. Šef policije nemože dopustiti sebi da ignorira opasnosti i veliki rizik. Bio je previše involiviran u sigurnosni mehanizam da bi to shvatio. Palatucci je tako postupao znajući da se polako približava svojoj vlastitoj propastii.
Za Giovannija Palatuccja je vrijedilo dati svoj život ako spasi samo jednog jedinog čovijeka.
Poslije 1953 kada je u Israelskom gradu Ramat Ganu posađeno 36 stabala u čast Palatuccija na Rehov Hapodimu, nnjegovo herojstvo bilo je neprimjećeno sve dok ok nije bio imenovan pravednikom medju narodima 1990. godine. Ali njegovi napisi su povezani i sa kontroverznom raspravom između (većinom Židvskih) kritika i (većinom katoličkih) branioca Pius –a XII ukazujući na njegovu aktivnost za vrijeme Holokausta.
Kardinal Camilio Ruini svećenićki vikar za Rim inicirao je zahtjev za beatifikaciju Giovannija Palatuccija u okrobru 2002.
Dvijetisuće i treće Vatikanski novinar Antonio Gašapari otkrio je “novo otkrivena” pisma naslovljena na Biskupa Palatuccija u kojima mu je primjetno nudio novčanu pomoč za brigu o Židovima i ostalim intetniranim u Campaia.
Givanni Palatucci je spasio mnoge Židove za vrijeme drugog svjetskog rata i Holokausta zahvaljujući njegovim pravednim, nesebičnim i hrabrim radnjama.....
Za ta herojska djela na kraju je uhvaćen i poslan u koncentracioni logor Dachau. U Dachau je bio tučen i brutalno ubijen. Poslije drugog svjetskog rata spašeni židovi i Izrael nisu zaboravili njega a pogotovo njegova humana djela i nazvali su jednu ulicu blizu Tel-Aviva i još mnoge spomenike te šumu njegovim imenom njemu u čast i sjećanje na njega..
Sakupio materijale i napisao Filip Kohn