EVA FISCHER 1920- 2015

 

Rabinova ćerka, umetnica rodjena u Daruvaru 1920, živela u Rimu do smrti 2015. 

Zvanični web sajt Eve Fischer http://www.evafischer.com/

prenosimo iz wikipedije:

Diplomirala je na Umjetničkoj akademiji u Lyonu nešto prije izbijanja Drugog svjetskog rata. 1941 godine živjela je u Beogradu, te je 6. aprila iste godine preživjela žestoki napad Luftwaffea na grad. Oca su joj ubili nacisti, dok je Eva zajedno sa majkom i bratom deportirana i internirana u logor na Korčuli koji je bio pod upravom talijanske vojske. Nešto kasnije je sa bratom prebačena u Split, gdje joj je bilo dopušteno njegovati bolesnu majku u gradskoj bolnici. 1943 godine, Eva i njezina obitelj su dobili dozvolu za odlazak iz Splita u talijansku Bolognu. U Italiji su svi zajedno promijenili prezime u Venturi kako bi se lakše uklopili i sakrili od progona. Eva, njezina majka i brat uspjeli su preživjeti Holokaust uz pomoć dobrih ljudi koji su im pomagali. Nakon rata Eva je odlučila ostati u Italiji izabravši Rim za svoj novi dom. U Italiji je ostvarila zavidnu karijeru, upoznavši umjetnike poput Salvadora Dalíja i Pabla Picassa. Za vrijeme boravka u Parizu upoznala je Marc Chagalla sa kojim je ubrzo postala bliska prijateljica i njegova velika obožavateljica. 1960-ih boravila je u Londonu gdje je izlagala svoja djela u galeriji Lefevre. Za vrijeme stvaralaštva Eva je posjetila i boravila u Izraelu tj. Jeruzalemu i Hebronu, te Americi. U Americi su njezina djela kupili i skupljali glumci poput Humphreya Bogarta, Lauren Bacall i Henrya Fonde. 1992 godine italijanski kompozitor Ennio Morricone je komponovao glazbu za jednu od Evinih izložbi. Eva Fischer je preminula u Rimu 7. jula 2015 godine u 95. godini.

Eva Fischer: Zenski Akt -
vlasništvo JIM Beograd

 

Eva Fischer: Skoljke -
vlasništvo JIM Beograd

 

Eva Fischer: Ostava -
vlasništvo JIM Beograd

Eva Fischer: Cvece iz kibuca -
vlasništvo JIM Beograd

Eva Fischer: Mislim o ljubavi -
vlasništvo JIM Beograd

Eva Fischer: Alan David (njen sin) Bar micva -
vlasništvo JIM Beograd

Slikarski rad Eve Fišer odvija se u rasponu od egzistencijalističke figuracije, preko lirske apstrakcije
i enformela, do umetnosti memorije s referencama ka postmodernom eklekticizmu. Umetničke radove na temu
Holokausta, nastajale tokom niza godina, prezentovala je javnosti tek 1990. godine. U memorijalnom centru
Holokausta Jad Vašem, u Jerusalimu, 1990. godine, priređena je velika izložba dela Eve Fišer - ukupno 68 slika
sa tematikom Holokausta.

Nezaobilazna tema umetnosti Eve Fišer je jevrejski identitet i mračna sećanja na Holokaust. Želela je da na platnu zabeleži sve lično proživljene strahote i, kako kaže, nadala se da će joj slikarstvo biti ritual katarze. Međutim, nije mogla sav taj užas da zaboravi, niti da oprosti. Ciklus slika posvećen Holokaustu izložila je samo jedanput.
U jednom delu svog stvaralačkog opusa, bavila se temom jevrejskog identiteta. Naročito su zapaženi vitraži
koje je 1980. godine uradila za Jevrejski muzej u Rimu. Za izuzetan doprinos kulturi, 2008. godine dobila je
visoko italijansko odlikovanje, počasnu titulu viteza („Cavaliere al merito della Repubblica“).

Udala se za italijanskog pisca Baumanna sa kojim je imala sina Alan-Davida Baumanna.

***

Ćerka je rabina Leopolda Fischera (Moson Madjarska 1886-Beograd 1941).
Rabin Leopold Fischer je službovao u Daruvaru, gde je Eva rodjena, a posle kao nadrabin u Vršcu.

Leopold Fišer rođen je 21. novembra 1886. godine u Mošonu (Mađarska). Rabinsku diplomu stekao je u ortodoksnom rabinskom seminaru 'Bet Hamidraš' u Hildshajmaru. Nakon toga, studirao je na Univerzitetu u Berlinu i 1912. doktorirao stekavši titulu 'doktor filozofije'. U to vreme, godine 1912, napisao je i objavio svoju prvu knjigu »Uber Die Urkunden im Talmud« (»O izvorima Talmuda«). Odmah nakon sticanja rabinske diplome i doktorata filozofije, odbranio je i doktorat iz oblasti kulture i istorije starih naroda na Univerzitetu u Wurzburgu (Nemačka). Govorio je 9 jezika: nemački, engleski, francuski, srpski, jidiš, hebrejski, grčki, latinski, mađarski.
30. oktobra 1913. sklopio je brak sa Kornelijom Grosman, ćerkom poznatog rabina Dr Julijusa Grosmana iz Čehoslovačke, koji je bio potomak čuvenog rabina Lowa iz Praga. Rabin Jehuda Low ben Bezalel (1525-1609), poznat pod imenom »Maharal iz Praga«, smatra se po predanju, tvorcem legendarnog bića, Golema.

Eva je imala starijeg brata Eriha, rodjen je 1915 u Daruvaru lekar, oženjen Julijom iz Slavonskog Broda, i mladjeg brata Roberta, rodjenog 1930.

Za vreme prvog svetskog rata Leopold Fišer izabran je za rabina u Daruvaru (Hrvatska). U Vršcu, malom gradu u Banatu, na dužnosti nadrabina, provešće najveći deo svog radnog veka sve do penzionisanja. Lična biblioteka rabina Fišera brojala je 5000 knjiga.

U godini njegovog stupanja na rabinsku dužnost, on u Vršcu pokreće, zajedno sa ostalim članovima predsedništva Saveza Rabina Kraljevine S. H. S., izlaženje »Jevrejskog Almanaha«. Almanah, čiji je glavni urednik rabin Fišer, izlazi jednom godišnje na srpsko-hrvatskom jeziku, kvalitetno urađen u štampariji udovice Kirhner u Vršcu, u tvrdom povezu, obima preko 300 stranica, formata 15x23 cm. To je prvo glasilo Saveza Rabina Kraljevine S.H.S. Penzionisao se 1939. Stradao je 1941 na Sajmištu kao i cela Vršačka jevrejska zajednica. Rabin, njegova sinagoga i cela opština, zajedno su nestali u Holokaustu.

 

nazad