NOVOSADJANIN U VRTLOGU ISTORIJE
Ove godine proslavlja 90. rodjendan Cvi Loker - jedan od najistaknutijih clanova Udruzenja Jevreja iz bivse Jugoslavije u Izraelu. Rodjeni Novosadjanin, Cvi Loker je tokom svog uzbudljivog zivota obavljao mnoge diplomatske duznosti, ali je najznacajnija ostvarenja postigao kao istoricar - koji je istoriju i stvarao
|
U zajednici novosadskih Jevreja prezime Loker bilo je izuzetno retko. Zapravo, prvi Loker, Vilim, stigao je u Novi Sad tek 1909. ili 1910. godine. Bio je optičar, mozda prvi u Vojvodini. Otvorio je radnju u centru grada, u ulici Kralja Aleksandra (danas Zmaj Jovina). Potiče iz okoline Černovica u istočnoj Galiciji, iz male i siromasne porodice. Poslali su ga u Černovice, gde je započeo učenje optike i precizne mehanike, a majstorsku diplomu stekao je u Beču. Situiravsi se, odlučio je da se zeni i ozenio se u Budimpesti sa Margitom Berger. Odatle su stigli u Novi Sad i kupili kuću u Temerinskoj ulici broj 12.
U toj kući, u toku Prvog svetskog rata, 1915. godine, dok je Vilim (Wilhelm Locker) bio na frontu, rodio mu se sin Tibor (Cvi). Zbog bolesti, Vilima su vratili kuci i do kraja rata obavljao je administrativne duznosti u novosadskoj kasarni.
Temerinska ulica, "na Čeneju" kako su tada govorili, bila je naseljena pretezno srpskim ivljem priča Cvi Loker. Jedino je prekoputa nase kuce bio dom Gajgerovih, koji su se bavio obradjivanjem svog imanja.
Tako je, igrajući se sa decom na ulici, mali Tibor odlično naučio srpski, dok se u kući govorilo nemački, a docnije i madj;arski. Otac Vilim, koji je u svom rodnom kraju govorio jidi, tokom sluzenja vojnog roka u rusinskom puku, naučio je rusinski, pa je zatim lako savladao i srpski jezik.
Jevrejska kola, pored Sinagoge, u koji je Tibor krenuo 1921. godine, u to vreme se uklapala u jedinstveni kolski sistem Kraljevine Jugoslavije. Nakon nekoliko meseci nastave na madjarskom jeziku, kojim su svi govorili, učenici su dobili novog učitelja koji je znao da samo srpski. Na prvom času upitao je učenike ko zna srpski i javili su se samo Tibor i jedan drugar. Učitelj je odmah Tibora "prekrstio" u Todora. No, ubrzo su i ostala deca naučila srpski i oko toga nije bilo problema. Ta nova generacija, odrasla posle Prvog svetskog rata, prihvatila je srpski jezik, dok su njihovi roditelji uglavnom govorili madjarski.
Umem da govorim madjarski priča Cvi Loker ali ne umem pravilno da piem. Docnije, kad sam počeo da se bavim novinarstvom i da piem ozbiljnije tekstove, pisao sam ih na srpskom.
U jednom razredu je bilo tridesetak dece dečaci i devojčice zajedno. Nastava se odvijala u kompleksu zgrada koje okruuju Sinagogu. Kroz tu kolu prolo je nekoliko generacija mladih Jevreja. Direktor kole bio je Mihajlo Boro, koji je jedno vreme predavao hebrejski jezik zainteresovanim srednjokolcima, a docnije, preivevi Drugi svetski rat, izvrio samoubistvo.
Godine 1925. krenuo sam u novosadsku Muku gimnaziju (dananja Gimnazija Jovan Jovanović Zmaj). enska gimnazija bila je u Njegoevoj ulici. Dok sam u prva četiri razreda u kolu iao isključivo sa jevrejskom decom, gimnazija je bila nacionalno meovita. Velikom većinom to su bili dečaci iz srpskih porodica. U razredu je bilo jo nekoliko Jevreja, medju kojima i Đordje Blau (docnije lekar, stradao tokom rata u Ukrajini), a i jedan Nemac. Madjarska deca imala su izgleda svoje posebne skole (ne pamtim da su ili s nama u Gimnaziju).
Medjunacionalnih trvenja ili antisemitizma gotovo da uopte nije bilo. Naravno da su nas Srbi zvali Čivuti, ali to nije bilo zlonamerno. Ta reč je, jednostavno, bila opteprihvaćena, pored oficijelnog ili knjievnog Jevrejin. Sećam se samo da mi je jedan jedini put neki dečak, u sedmom razredu gimnazije, prebacio neto pogrdno, kao Jevrejinu, na ta sam ga oamario. U to je u razred uao profesor matematike, ali ceo razred se solidarisao tako, da nastavnik nikako nije mogao da shvati o čemu se zapravo radi a sa tim dečkom sam posle bio odličan prijatelj.
Antisemitizam se osećao sa strane madjarske omladine. Zvali su nas smrdljivi idovi i gadjali kamenčićima kada smo kroz afarikovu i Subotićevu ulicu ili u Gimnaziju. Za Srbe ne bih mogao reći da su nas voleli - ali su nas prihvatali. Delovali smo im čudno i egzotično, mentalitet nam je bio različit, ali nije bilo antisemitskih ispada. Druili smo se i ja sam čak imao jednog pobratima, Marinkovića. Izmenjali smo krv kako je to tada bilo u modi
Po dravnom zakonu, na jevrejski praznik Jom ha-kipurim nismo ili u kolu. Medjutim, poto se taj praznik priprema prethodnog dana, iao sam u delegaciji kod direktora gimnazije da zamolimo da ni tog dana nemamo nastavu. Ako se varam zvao se Balubdic. Vrlo nas je grubo odbio, promrmljavi prokleta nacija! No, to je odista bio samo izuzetak.
Od gimnazijskih predmeta najvie sam voleo srpsku knjievnost, istoriju i geografiju. Nisam bio posebno marljiv djak, naročito u viim razredima, jer sam se već tada preokupirao radom u omladinskoj cionističkoj organizaciji, tako da sam na kolu gledao kao na neto sporedno. No, proao sam sa vrlo dobrim uspehom. Vie smo se trudili nekoliko meseci pre mature, odlazili u čitaonicu Matice srpske (knjige nam je izdavao i bdio na mirnom ponasanju biliotekar čika Veselinov) i ozbiljnije učili. Odlikai su bili oslobodjeni pisanja maturskog rada, a ja sam sa ostalima, oduevljeno pisao na Njegoevu temu Iz grmena velikoga lavu tečko izać nije.
Gimnaziju sam zavrio na Vidovdan 1933. i odmah otiao u Zagreb.
Jevreji su u to doba već imali punu gradjansku slobodu. To se vidi i po tome to se naa kuća nalazila u Temerinskoj ulici dakle nije bilo nikakvog teritorijalnog ograničenja. ta vie, moj otac je, pored svoje optičarske radnje, bio i jedan od deoničara u izgradnji električne centrale u Indjiji, zajedno sa Srbinom Jojkicem i s Nemcem Dibiom, a isto tako je bio deoničar fabrike porcelana, sa drugim Srbima (advokat Adamović) i Jevrejima (Kenigtetler).
Vie su se Srbi medju sobom gloili i borili, pogotovo medju omladinom. Sa jedne strane je bila ORJUNA Organizacija jugoslovenski orijentisane omladine, u plavim uniformama, a sa druge tzv. srnai (Srpska Narodna Omladina), s crvenim kouljama. Sećam se dobro jedne njihove teke tuče u Dunavskom parku, gde je bilo i ranjenih.
U tim prvim godinama posle Prvog svetskog rata "u trendu" je bio francuski jezik. Pored profesora Grujića, doveden je i profesor Kler iz Francuske, koji nije znao ni reči srpski, u nadi da će djake naučiti izvorni francuski. Naravno, to je ilo teko, jer taj profesor nije ba bio dobar pedagog, a djaci nisu bili disciplinovani, niti su shvatili vanost tog poduhvata.
Ja sam naučio francuski na drugi način. Tata je smatrao da moram dobro da naučim taj jezik i zato je doveo iz Liona privatnu učiteljicu (madmoazel Sotan), koja se docnije u Novom Sadu udala i postala gdja Peraković. Tako sam vec sa 12-13 godina tečno govorio francuski, to mi je kasnije u ivotu pomoglo, jer sam i diplomirao francuski jezik i knjievnost u Jerusalimu, na Hebrejskom univerzitetu.
U Gimnaziji sam propao kao muzičar (profesor Svetolik Paćan je utvrdio da nemam sluha) i kao pesnik. Vodja literarne sekcije, moj dobar drug Stanislav Bajić (docnije profesor istorije pozorita na beogradskom univerzitetu) ustanovio je da moje tivo, koji sam predstavio kad mi je bilo 15 godina nije poezija No, u okviru cionističkog pokreta pisao sam razne izvetaje, a posle sam se, zahvaljujući izmedju ostalog izvrsnim predavanjima doktora Ernesta Fridmana, osnivača Pedagokog Instituta, zainteresovao za istoriju i filosofiju i počeo ozbiljnije da piem. Po povratku iz Zagreba i sa odsluenja vojnog roka, 1937, postao sam profesionalni sekretar Saveta cionista Jugoslavije za Vojvodinu. Obilazio sam zajednice u provinciji (Bačka Palanka, Sombor, Senta, Kula itd), animirao članstvo i - postao novinar, urednik Jevrejskih novina - Juedische Zeitunga. Telegrafom smo dobijali vesti iz Jevrejske telegrafske agencije koje sam obradjivao, pisao uvodnike. Neki tekstovi bili su i na srpskom jeziku, ali smo uglavnom na nemačkom jeziku objavljivali vesti iz jevrejskog sveta i dogadjaje u Palestini. To sam uredjivao od 1937-1939. Docnije, kad sam već bio u Palestini, imao sam novinarsku knjiicu novosadskog Dana i poslao im nekoliko članaka.
Zapravo, mislio sam da ću biti zemljoradnik. Posle mature sam otiao u Zagreb, na tzv. haharu, pripremnu ćeliju za odlazak u Palestinu i upućivanje u kibucki način ivota. Počeo sam da učim i zanat. Poto je tata tada bio preduzimač elektrike, iao sam kao egrt sa majstorima-električarima, nosio kablove i temovao zidove za električne instalacije. To sam nastavio i u Zagrebu, ali kada sam izabran u rukovodstvo pokreta, morao sam da odustanem od tog zanata.
U zagrebačkoj hahari iveli smo vrlo skromno, na ivici gladovanja. Cionistička organizacija nije imala dovoljno sredstava da nas finansira. Zbog toga sam na pola radnog vremena bio zaposlen u Tungsramu i sklapao radio-aparate, pridonoseći tako hahari sa svojih 500-600 zaradjenih dinara.
Novi Sad je tada bio relativno mali grad, a jevrejska optina prilično uticajna gotovo svaki deseti stanovnik grada bio je Jevrejin. Jevreji su bili ugledni novosadski lekari, advokati, industrijalci, trgovci. Zahvaljujući njima i kulturni ivot grada bio je na izuzetnoj visini. Na primer, Jelena Kon (rodjena Spicer iz Eisenstadta), preduzimljiva supruga imućnog Jevrejina Josipa Julija (po nadimku il) Kona, banskog većnika i vlasnika prodavnice Kod belog konja, dovodila je , pored svoga rada u okviru dobrotovorne organizacije Kora hleba u dečje obdanite koju je osnovala - najpoznatije muzičare onog vremena (Artur Rubintajn 1929, Vaa Pihoda, Drezdenski orkestar 1933, Paul Hindemith sa kvartetom)
Sećam se iz tog perioda i jedne simultanke ahovskog prvaka Aljehina protiv 34 Novosadjanina. Dobio je 32 partije, jedna je bila remi, a pobedio ga je novosadski Jevrejin Breder. Aljehin se jako ljutio i nije se elegantno ponaao: sruio je sve figure!
U godinama nakon Oktobarske revolucije, bila je upečatljiva novosadska ruska kolonija. Nazivali smo ih Belorusi, a oni su se većinom predstavljali ja bil polkovnik niko nije spominjao nii čin. Docnije, kada smo izdavali moju bivu sobicu u naem stanu u ulici Laze Telečkog, kod nas je stanovao Gagarin, koji je tvrdio da je princ, blizak carskoj porodici. Gagarin je radio u gradskoj upravi kao činovnik. Mnogi su bili inenjeri, tehničari, a i dobri nastavnici. Bili su vojna elita, rojalistički nastrojeni, svoju decu su vaspitali u militarističkom duhu, imali su svoje posebne kole, nosili polu-vojničke uniforme i u tim krugovima se nisu mogli naći Jevreji. Medjutim, igrom slučaja sa njima je stigla i jevrejska porodica Podkaminer, čija je kćerka Jelisaveta, zajedno sa mojom budućom suprugom Rahel iz enske gimnazije, ila kod rabina na veronauku. Posle smo se nali u Izraelu, gde je bila ugledan lekar (lečila i Goldu Meir) i nase je prijateljstvo trajalo sve do njene smrti preko 70 godina.
Politički, a naročito kulturoloki, prelaz sa austrougarske vladavine na jugoslovensku Jevrejima nije bio nimalo lak. Oni su uglavnom govorili madjarski, a trebalo je preći na srpski jezik i ćirilično pismo. Cionisti medju kojima su bili Josef Brandajs, Dr Sigmund Handler, moj tata i drugi taj problem su reili na taj način da su svoj nedeljni list izdavali na nemačkom jeziku. Madjarski jezik nije bio zgodan, a za srpski nisu imali dovoljan broj autora koji bi njime vladali. Poto su svi Jevreji vladali nemačkim jezikom, od 1921-26. izdavali su Juedisches Volkblatt (koji je danas vrlo interesantan zbog podataka koje nam je sačuvao o ivotu jevrejske optine). Medjutim, dosta brzo, u toku jedne generacije, moje generacije, prihvaćen je srpski jezik.
Jevrejska zajednica nije elela da se mea u politiku. Drali su se postrani. Unutar zajednice bila su različita stajalita u odnosu na cionizam, koji je u to vreme bio relativno nova tendencija. Cionisti, pravi cionisti, oni koji su smatrali da je budućnost Jevreja - u Palestini, postepeno su preuzeli vodjstvo Jevrejske optine iz ruku tzv. asimilanata, koji su vie teili asimilaciji uglavnom u madjarsku sredinu. No, u optini govorilo se i nemački, pored madjarskog. Nekoliko porodica smo čak nazivali madjaronima, jer su ostali pod madjarskim kulturnim uticajem. Pisali su u madjarskim listovima i odlazili u madjarski klub, Kasinu. No, to je bila neznatna manjina, a Jevrejski klub, osnovan oko 1920. godine, u dvoritu hotela Sloboda (danas Dom Vojske) okupio je veći broj novosadskih Jevreja. Mesna cionistička organizacija ordavala je malo kasnije, od pocetka 1935. godine, nedeljne sastanke sa predavanjima u novosagradjenom Jevrejskom Domu u ulici Petra Zrinjskog. Sabirana su novčana sredstva za pomaganje Jevrejskog fonda u Palestini, dovedena je učiteljica hebrejskog jezika. Cionizam je u to doba, u čitavoj Evropi, bio palestino-centričan vie idejno, nego u realnosti. Pre svega, bilo je vrlo teko nabaviti useljeničku dozvolu (certifikat) od britanskih vlasti. Britanci nisu vodili pro-cionističku, nego izraeno pro-arapsku politiku i ograničavali su useljavanje Jevreja. Ipak, bilo je slučajeva, naročito u 30-tim godinama, da su se grupe omladinaca iz Jugoslavije naseljavale u Palestini i tamo osnovale, ili popunile, tri kibuca.
Na izborima su Jevreji većinom glasali za provladinu stranku, radikale, u čijem programu se tada nije osećao antisemitizam. U 30-tim godinama osnaio se Vojvodjanski pokret, koji je predvodio advokat Duda Boković i koji je izrastao iz nesuglasice izmedju centralne vlade u Beogradu i lokalnog vojvodjanskog stanovnitva. U taj pokret su se vrlo veto umeali komunisti, koji su od 1922. godine bili u ilegali, tako da je omladinska sekcija vojvodjanskog pokreta bila gotovo potpuno u njihovim rukama. Sećam se jednog mitinga na koji je doao ministar Stojadinović sa svojim pristalicama. Oni su vodili politiku neutralnosti simpatiziranja sila osovine, a Stojadinović je imitirao Musolinija. Kad su njegove pristalice počele da skandiraju vo-dja, vo-dja - omladinci iz Vojvodjanskog pokreta su im pomogli pomerajući akcenat skandiranja u dja-vo, dja-vo!
U gradskom veću svoje predstavnike imale su i madjarske i nemačke (folksdojčerske) stranke. Do dolaska Hitlera na vlast u Nemačkoj, odnosi izmedju nemačke i jevrejske manjine bili su dobri. Bilo je i prijateljstva i poslovnih kontakata. To je potpuno prekinuto kad je zavladao nacizam.
U komunističkom pokretu vrlo istaknut je bio medicinar, novosadski maturant Pavle (Palika) Pap, kao i Lilika Bem, Đordje Mike i drugi.
Socijalističkim idejama bio je blizak omladinski cionistički pokret Ha-omer ha-cair (Mladi straar). To je bila jedna vrsta sinteze socijalističko-marksističkog, humanističkog pogleda na svet, uz jačanje jevrejske nacionalne samosvesti i akcije gradjenja kibuca (kolektivnih naselja) u Palestini. Taj pokret bio je veoma privlačan naročito za kolsku omladinu. Svojim raznovrsnim programima i akcijama razbio je jevrejsku malogradjansku učmalost. Cvi Loker je bio medju osnivačima tog pokreta, jo sa svojih 16 godina. Ovaj pokret preneli su u Jugoslaviju zagrebački omladinci, koji su bili u vezi sa nemačkim i austrijskim mladim cionistima. Savez omladinskih jevrejskih udruenja organizovao je svakog leta u Sloveniji omladinske logore. Tamo su se propagirale te ideje. Nakon logorovanja u Gozd Martuljku 1931, organizovana je osnivačke skuptina u Slavonskom Brodu. Njoj je prisustvovao alijah, izaslanik medjunarodne organizacije Ha-omer ha-cair Maks Koicki. Pre toga, novosadska jevrejska omladina okupljala se u Ivriji, gde su odravana predavanja i učene hebrejske pesme. Apotekar Rudolf Fridman, po povratku sa studija u inostranstvu, osnovao je skautsku sekciju omer. Nakon pomenute skuptine, ova nova sekcija omasovljena je kolskom omladinom (iz muke i enske gimazije), mladim zanatlijama i privatnim nametenicima tako je nikao Ha-omer ha-cair.
Dok je ovaj pokret bio levo usmeren, dve-tri godine kasnije u Novom Sadu se organizovala i jevrejska desnica. Doktor Julije Dohanj povezao se sa revizionistima, krajnje nacionalističkim pokretom i pokrenuo njihovu omladinsku sekciju Betar. Medju osnivačima bili su i Viktor tark (docnije biznismen i počasni konzul Jugoslavije u Haifi) i Franja Ofner (poznati novinar). Izdavali su nedeljni list "Malhut Israel" (Kraljevstvo Izraela) i dva omladinska lista Tagar i Ever Ha-Jarden, na srpskom jeziku. Iz novosadskog centra, revizionizam se proirio u Zagreb, Sarajevo, Beograd, pa i u Makedoniju. Svetski vodja revizionista, Zeev abotinski, dva puta je odravao mitinge u Jugoslaviji u Zagrebu, Beogradu i Novom Sadu. Na svetski cionistički kongres (u Pragu 1933. godine) jugoslovenski cionisti mogli su da poalju četiri predstavnika, ali revizionistički pokret nije tad uspeo da osvoji nijedan mandat. Uostalom, uskoro zatim abotinski je istupio iz Svetske cionističke organizacije stvorivi Novu cionističku organizaciju koja je uspeno delovala u Novom Sadu do fatalnog aprila 1941 godine.
Po religiji o čemu svedoči i izgled Sinagoge novosadski Jevreji pripadali su pokretu tzv. neologa (ogranak reformiranog judaizma iroko prihvaćen u madjarskom jevrejstvu od 1867). Na primer orgulje su nezamislive u ortodoksnim sinagogama, a pored orgulja u novosadskoj Sinagogi se mogao sa galerije čuti i enski hor (enski glasovi su takodje zabranjeni u ortodoksnom judaizmu). Pravih ortodoksnih Jevreja gotovo da i nije bilo. Bilo je ljudi koji su u hram dolazili ne iz pobonosti, nego da bi sluali tu divnu muziku, na velike praznike (Ro haana i dr). Pogreno je miljenje da su te orgulje iz novosadske sinagoge posle rata prenete u Zagreb. One su prodate u Osijek Pentakostalistima, u njihov hram u Donjem gradu. Tek oko 1937. godine doselila se iz provincije jedna grupa od 20-30 članova koji su pripadali ortodoksnom obredu (njih je najvie bilo u Potisju). Za potrebe bogosluenja dobili su prostor u zgradi iza Sinagoge, gde je bila i ritualna klanica. U tim prostorijama bilo je i sedite cionističke omladine Ha-omer ha-cair. Vrlo mali broj Jevreja prelazio je u drugu veru. Postojalo je samo nekoliko porodica - pripadnika sekte Jevreji-hrićani. Većina Jevreja nije bila religiozna (inače bi Sinagoga bila premala za bogosluenje!) ali su se pridravali jevrejske tradicije i običaja.
Zanimljiv dogadjaj zbio se prilikom izbora za gradski parlament 1927. godine. Novosadski Jevreji, kao punopravni i ugledni gradjani, odlučili su da na izbore izadju sa sopstvenom, samostalnom listom. Sklopljen je savez izmedju cionista i ne-cionista, tako da je listu predvodio predsednik jevrejske optine, ne-cionista Ferdinand Lustig, na drugom i trećem mestu cionisti Dr Matija Satler i moj otac Vilim Loker, četvrti ne-cionista Julije Kon, peti cionista Dr Oskar Cipris itd. Zanimljivo je da su za ovu listu glasali i neki Srbi iz Salajke, pacijenti Dr Satlera, koji je mnogim siromanima pomogao lečeći ih besplatno ili uz minimalnu naknadu (docnije je zverski ubijen za vreme Racije sa zenom Katalin i kceri Evom, takodje lekarkom na Trifkovićevom trgu). Treba istaći i odličnu organizaciju ovih izbora. U Jevrejskom domu je bila istaknuta lista svih birača-Jevreja, aktivisti su obilazili svakog podstičući ga da izadje na izbore, mladi cionisti su fijakerima dovodili do biračkog mesta stare i iznemogle.
Ova petorica izabrana su u municipalno veće, a kao predstavnici drugih stranaka jo petorica jevrejskih poslanika. Tako su Jevreji, koji su predstavljali 6,2% biračkog tela, činili 11,25% izabranih većnika. Bio je to proizvod kulturne, političke, i nacionalne svesti probudjene idejama cionizma.
Moj otac Vilim Loker, iz religiozne istočnoevropske porodice, koji je proao kroz religioznu kolu, jeivu, bio je veoma poboan. U sinagogi je imao posebnu dunost prilikom bogosluenja i na Velike blagdane nosio je preko odela i kitel - belu haljinu. Kada je dolo vreme za moju bar-micvu (obred prevodjenja dečaka od 13 godina u svet odraslih mukaraca), jedno vreme sam i ja bio poboan. No, to je kratko trajalo, svega mesec-dva. Otac se nije naročito ljutio na mene to nisam prihvatio religiozni način ivota. No ljutio se kasnije, kad sam reio da odem u Palestinu. On je bio odani cionista, ali cionista tadanjeg doba, koji bi radje slao u Palestinu druge i mladje Jevreje ali ne ba obavezno sopstvenog sina-jedinca. Nadao se da ću ja preuzeti i nastaviti njegovu radnju. No, ja sam bio odlučan i krenuo put Palestine i tako spasao svoj ivot.